İçeriğe geç

Keşfetmede Merakın Rolü

Merak etmek bir nevi keşfetmekle benzerdir. Çünkü bir şey keşfedebilmek için ilginin ve tutkunun belirli bir noktada var olması gerekir. Tüm bunlar olduğu zaman bir keşif meydana gelir. Burada en önemli şeylerden bir tanesi bu merakı sağlayan şey ve merakın devamını sağlayan şeyin sorular olduğudur. Ne kadar çok soru sorabilme cesareti gösterebilir ve yeni sorular sorabilirsek işte o zaman var olan durumu etraflıca görebilme ve yeni yolları fark edebilme ufkumuzda o kadar geniş olur. Bazen var olan durumları yeniden yorumlayarak hiç görmediğimiz hususları görür hiç açık olmayan kapıları açar ve yeni perspektifler ediniriz. Bu noktada sorduğumuz her bir soru aslında bize anlamlı cevaplar vermemiz noktasında katkı sunar. Her bir soruya anlamlı cevaplar veremeyebiliriz. Fakat sorulara verdiğiniz cevaplar, her ne kadar çoğalırsa ve sorularımız her ne kadar artarsa işte o zaman devam eden merakımızla da yeni yollar keşfedebiliriz. Daha önceden fark etmediğimiz ufukları fark eder ve ileriye doğru adımlar atabiliriz.  Bu da bizlere hem sorgulamanın hem de öğrenmenin yolunu açmış olur. Bu bağlamda merak etmek, bizlere yeni yolların ve yöntemlerin keşfi için bir kapı aralamış olur. Açılan bu kapı ile hem kendi dünyamızı hem de başka dünyalarını yakından anlama ve yorumlama fırsatı yakalamış oluruz.

Sadece bu işi bireysel olarak değil aynı zamanda da toplumsal olarak da değerlendirebiliriz. Toplum olarak merakımız ne kadar fazla olursa o kadar kendi toplumumuzu tanıyabilme fırsatı yakalamış oluruz. Bununla birlikte sahip olduğumuz bu duygu ile diğer toplumları da tanıma şansı elde etmiş oluruz. Bu farklılığı ortaya çıkaracak şey, durumlar üzerine inceleme ve soru soru cesaretidir. Söz konusu cesaret benzer olan şeye farklı gözle bakabilmeyi sağlarken aynı zamanda da farklıkları da değerlendirmemizi sağlar. Bu yapılan sorgulamalarla yeni sorular ortaya atabilir ve yine var olan merakımızın peşinden giderek üzerinde durmadığımız noktaları görürüz. Böylece merak; kendimizi, bir başkasını, toplumuzu ve farklı toplumları ele geniş perspektiflerle ele almamızı sağlayan ve yeni dünyaların kapılarının açılmasına anahtar alan bir duygu olarak karşımıza çıkar. Merakınız daim olsun!

Güney, A. (2018, March 7). Merak Nedir? Linkedin. https://tr.linkedin.com/pulse/merak-nedir-alper-g%C3%BCney

İnan İ. (2020, February 13). Merak ve Dil. Sarkaş. https://sarkac.org/2019/09/merak-ve-dil/

Dmy.info. (2018, October 11). Merak Etmek Nedir Merakın Anlamı Faydaları Merak ve Felsefe Hakkında. DMY Felsefe. https://www.dmy.info/merak-etmek-hakkinda/